Приручници

Од гласа до слова

Овај приручник намењен је васпитачима, родитељима и свима онима који се баве децом у процесу превођења гласовног говора у писани. Ради лакшег и систематичнијег праћења издвојене су три целине. Теоријски део приручника садржи основна полазишта у раду на превођењу гласовног говора у писани, као и мишљења стручњака из области развоја говора на која су се аутори ослањали у свом раду. У Идејном делу дати су предлози и уопштена решења за: уређење простора, симболичку игру, вежбе, игре и активности које се примењују у раду с децом у процесу од гласа до слова. Практични део приручника садржи бројне идеје за извођење активности с децом, радионица с родитељима, као и савете и предлоге за прављење и примену средстава за игру и рад.

Аутор: Мирјана Марковић, Миловановић Дада, Славица Томић

Формат: 21 x 27 cm 196 стр., меки повез, пун колор, ћирилица

Корак по корак 5

Нова књига Корак по корак 5 из познате серије приручника односи се на Припремни предшколски програм (ППП). Савремена теоријска схватања о томе да дете треба да буде у средишту васпитно-образовног процеса свој највиши израз имају у средишњем делу књиге – у богатој понуди активности које су: – примерене узрасту и развојним могућностима деце; – веома богате и разноврсне; – игровног карактера; – смислене и увек доводе до видљивог резултата; – организоване тако да омогућавају сваком детету да у активностима учествује онолико колико жели и на нивоу који је за њега карактеристичан. Овакав систем активности прави је инструмент у рукама одраслог који се бави децом и практично је употребљив.

Аутор: Мара Шаин, Славица Чарапић
Илустратор: Марица Кицушић

Формат: 21 x 27 cm 216 стр., Меки повез, пун колор , ћирилица

Предшколац у свету математике. Активности за децу узраста од три године до шест и по година

Овај приручник помоћи ће свим родитељима и васпитачима да правилно, корак по корак, развију код деце предшколског узраста математичке појмове и да децу припреме за полазак у школу. У књизи је дато мноштво примера и активности који ће предшколцима олакшати усвајање почетних математичких знања. У оквиру сваке области графички су јасно издвојене активности које се изводе с децом у млађој, средњој и старијој групи у вртићу. Приручник садржи и упутства за десет математичких игара, идеје за разна математичка васпитно-образовна средства, као и задатке за подстицање математичке даровитости.

Аутор: Мирко Дејић
Илустратор: Душан Павлић

Формат: 16,5 x 24,0 cm 134 стр., меки повез, пун колор, ћирилица

Деца уче у природи. Истраживачке игре и активности за децу у узрасту од три године до осам година

Ауторка у овом приручнику указује на значај контакта с природом и на важност боравка и учења у природном амбијенту као на предуслове здравог одрастања деце. Предложене су разноврсне игре и активности које: се изводе коришћењем природних материјала (воде, глине, теста, песка, каменчића, лишћа, плодова, комадића дрвета и гранчица); подстичу на увиђање узрочно-последичних веза у живој и неживој природи; пружају прилику деци да сазнају појединости о стаништима у природи и о животним циклусима; уводе децу у основне појмове у вези с процесом рециклаже; подсећају на заборављене игре из наше народне традиције, као и оне које указују на важност здраве исхране.

Аутор: Ружица Поповић-Трбушковић
Илустратор: Драгана Николић

Формат: 16 x 24 cm 160 стр., меки повез, пун колор, ћирилица

Ја могу - корак напред

Приручник садржи основне напомене о музичким садржајима и активностима које васпитачи и друге одрасле особе могу да користе у раду с децом, наводи начин на који се ти садржаји примењују у пракси, објашњава улогу визуелних средстава (картица) у процесу учења, као и начин њихове израде. Објашњења и примери примене музичких садржаја и активности односе се на рад са свом децом, уз посебне осврте на рад с децом са сметњама у развоју.

Аутор: Верица Јечменић
Илустратор: Татјана Дробни